Spravujte súhlas so súbormi cookie
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Zrod kávy: ked’ červená bobuľa urobí veľké divy...

Zrod kávy: ked’ červená bobuľa urobí veľké divy...

Káva je dnes často neodmysliteľnou súčasťou nejedného človeka. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, kde až siahajú jej korene, ktoré považujeme za poklad?

Povesti hovoria, že pôvodný kávový nápoj vznikol v 9. storočí v súčasnej Etiópii. Pasák kôz menom Khaldi si jedného dňa všimol, že jeho zvieratá sa vracajú z pastvy veľmi čulé, až hyperaktívne. Samozrejme ho zaujímalo, čo to spôsobuje. Preto svoje kozy následoval a zistil, že jedia zo stromu červené bobule. So svojím novým objavom sa podelil so starším moslimským učencom. Keďže bol o niečo múdrejší, ako pasák, dostal nápad, že by mohol bobuľky zaliať vodou. Tento genálny ťah zaručil pomoc pre večne unavených ľudí a zároveň čaro, ktoré potešia naše chuťové bunky.


Káva sa neskôr začala piť aj v Jemene, odkiaľ sa vyvážala do talianskych Benátok, indonézskej Jávy a Indie. Ak vás zaujímalo, odkiaľ pochádza názov Mocha, odpoved’ hľadajte práve v jemenskom prístave, ktorý sa tak nazýval.

Pitie tohto zázračného nápoja bolo spočiatku používané len na lekárske účely. Povedzme si ale úprimne, ked’že to bola škoda a prílišné šetrenie, povolilo sa i bežné kávičkovanie. Viete, kde vznikli prvé kaviarne? Priamo v hlavnom centre moslimov - Mekke. V Európe začali s kávou obchodovať krajiny v oblasti Beneluxu, ktoré dovážali kávu z Indie, kde mali svoju kolóniu. Jeden kávovník dokonca darovali Ľudovítovi XIV. Kráľ bol jej veľký milovník.

Kávovník sa rozšíril aj do Karibiku, konkrétne na ostrov Martinik. Zásluha patrí Francúzovi Gabrielovi de Clieu, ktorý si potajme zobral výhonky a staral sa o ne po celý čas na ceste cez Atlantik. Rastlinky prežili búrku, prepad pirátov aj obdobia sucha, kde sa de Clieu ochotne s nimi delil o vodu.


V 18. storočí Briti preniesli kávové zrná na Jamajku, odkiaľ pochádza najkvalitnejšia jamajská káva - Blue Mountain. O viac ako storočie neskôr Francúzi rozbehli pestovanie kávy v Austrálii a Vietname.

Určite ste zvedaví na Brazíliu, pretože je jedným z najväčších vývozcov kávy na svete. História siaha do začiatkov 18. storočia. Brazílsky císar túžil, aby jeho krajina bola súčasťou vzrastajúceho sa obchodu. Chcel získať semienka z Francúzskej Guayany. Tá si ale svoj poklad žiarlivo strážila. Charizmatický cisár si nakoniec získal priazeň manželky francúzskeho guvernéra. Darovala mu kyticu, v ktorej boli ukryté výhonky. Hovorí sa, že vd’aka tomu vyrástlo v Brazílii obrovské množstvo kávovníkov.