Spravujte súhlas so súbormi cookie
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Espresso: pre kávičkárskych fajnšmejkrov

Espresso: pre kávičkárskych fajnšmejkrov

Delí sa na espresso, doppio a ristretto. Pýtate sa, kde je piccolo? Odpoved’ znie, že taký názov neexistuje. Ako je to ale možné, keď si ho objednávate v kaviarniach? Je to len chyba Slovákov a Čechov. V taliančine znamená piccolo malý. Nazývajú tak ale len hudobný nástroj. Originálne sa tento názov kávy nazýva bud’ espresso alebo dvojité ristretto.

Ristretto znamená v preklade obmedzený. Pri objednaní dostanete rovnaké množtvo kávy, ako má espresso, akurát s polovičnou dávkou vody.

Doppio znamená v preklade dvojitý. To znamená, že dostanete dvojité množstvo kávy, presne tak, jako pri espresse a takisto s dvojitou dávkou vody.

 

Obľúbené espresso znamená expresný alebo jednoducho rýchly. Dnes je brané pre mnohých ako nevyhnutná súčasť každého dňa. Jednak pre lahodnú chuť a jednak pre povzbudzujúcu účinok.


Patent na rýchlu prípravu kávy vymysleli práve Taliani. Trvalo niekoľko desiatok rokov, kým vzniklo z toho to, čo je teraz. Vďačiť ale môžeme Angelovi Moriondovi, ktorý navrhol nový parný stroj pre okamžitú prípravu káv. V skorých začiatkoch 20. storočia Luigi Bezzera a Desider Pavoni vynaliezli stroj, ktorý nazývali "Ideale". Bol rýchlejší ako predošlý, no stále to nebolo celkom ono, pretože káva bola pripravovaná len pod tlakom do 2 barov. Po druhej svetovej vojne Achille Gaggia prišiel s nápadom, kde sa vyvíjal tlak vody až do 9 barov, čo uľahčilo dnešné životy mnohých baristov.