Pestovanie:
Plodom kávovníka trvá približne tri až štyri roky, kým dozrejú. Plody sú podobné čerešni, ktorá nadobúda farbu od zelenej po tmavo červenú. Pri kvalitnej káve je veľmi dôležitá nadmorská výška. Čím je vyššia, tým je káva lepšia.
Arabica má pôvod v Etiópii. Plody sú úplne dozreté v šiestom až ôsmom mesiaci, čo umožňuje zber aj dvakrát do roka. Chutí jemnejšie, no zato je viac aromatickejšia, narozdiel od robusty.
Robusta siaha koreňmi do africkej Kene. Plody sú dozreté až v jedenástom mesiaci, takže máva zber len raz do roka. Narozdiel od arabicy je odolnejšia voči počasiu, takže vydrží väčšie extrémy. Používa sa ako instantná káva. Jej chuť je výraznejšia, pretože obsahuje viac kofeinu jako arabica.
Zber kávy má dve metódy:
Suchá je najtradičnejšia a o niečo ekonomickejšia. Bobule sa rozložia na africkú posteľ. Musia byť vystavené slnku a pravidelne prehrabávané, aby sa zabránilo ich kvaseniu. Mumifikujú sa približne tri týždne. Potom sa ich šupka oddelí a ostane len zelená káva. Ak sú zrná zle vysušené, pri pití kávy pocítite silno zemitú pachuť.
Mokrá metóda musí prejsť vodným kúpeľom, kde je dokonale vidieť, ktoré bobuľky už sú dozreté, a ktoré nie. Po kúpaní sa odstaňuje vrchná šupka. Následne sa zrná prenesú do d’alších tankov s vodou, kde prebehne fermantácia. Zrnká sa sušia o týždeň menej, ako pri suchej metóde. Musia byť dôkladne vyschnuté, pretože inak by obsahovali jedovaté látky. Výsledná chuť je aromatickejšia a krásne ovocná.
Pri oboch formách sa vysuší na zrnách pergamentová šupka, ktorá sa potom odstráni. Behom triedenia sa musia pozorne vylúčiť všetky zrná, ktoré sú nejakým spôsobom poškodené. Keby sa tak nespravilo, zničilo by to celú zásielku. Pred tým, než sa výrobcovia čerstvo praženej kávy rozhodnú balík poslať, musia ju sami ochutnať. Následne určia či je vhodný na predaj. Kávu si poprípade skombinujú s iným druhom alebo o niečo doplnia, čo vytvára špecifickú chuť každej pražiarne.
Praženie kávy je zázrak sám o sebe, pretože určuje konečnú chuť, ktorá má vytvárať na jazyku pôžitok. S každým druhom kávy treba zachádzať osobitne. Je potreba vedieť dĺžku a teplotu praženia. Takisto sa musí brať do úvahy či je káva vlhká alebo nie.
Veľmi dôležité je, aby boli zrná behom praženia neustále v pohybe. Nemôžu sa pripáliť. Na záver sa musia prudko schladniť. Dôvod, prečo kávové zrná nadobudnú hnedú farbu, je práve karamelizovanie, ktoré nastáva pri pražení. Kávička je najlepšia maximálne mesiac po jej upražení. Potom stráca na chuti. Aby ste mohli toto umenie vytvárať, nie je na škodu ísť na kurz praženia kávy, ktorý vám ponúka naozajstný zážitok.