Indická káva: zrná ošľahané monzúnom

Indická káva: zrná ošľahané monzúnom

Do krajiny bol počiatok čarovného nápoja dovezený v roku 1670 z Jemenu. Pestuje sa v nej arabica i robusta a káva sa spracováva mokrou, suchou metódou, ale aj tzv. monzúnovou, ktorá vznikla úplnou náhodou. Všetko sa to začalo, ked‘ v 17. storočí sa prepravovali kávové zrná z Indie do Európy.


Dovážali sa plachetnicou a cesta trvala niekoľko mesiacov. Ked‘že káva bola často ošľahaná vetrom i zmoknutá po daždi, vznikla kompletne nová príchuť než pôvodná. Farba bola typická žlto-biela. Kávičkári si ju okamžite veľmi obľúbili. Ked‘ sa neskôr technológia zlepšila, a teda tovar už bol prevážaný pomocou parníkov, spotrebitelia zistili, že nepijú to, na čo boli zvyknutí a káva im chutí menej. To spôsobilo, že domáci ľudia v Indii si postavili na brehoch oceána stavby, ktoré odpovedali podmienkam podobným na plachetnici.

Zrná nechali vystavené monzúnom niekoľko mesiacov s tým, že boli dostatočne prevzdušňované, aby neplesniveli. Po skončení procesu sa triedili podľa toho, ktoré boli prírodou ovplyvnené a ktoré nie. Tým vznikla prvotriedna kávička s bohatou crémou, nízkou aciditou a vyváženým, orieškovým telom.