Espresso: pre kávičkárskych fajnšmejkrov

Espresso: pre kávičkárskych fajnšmejkrov

Delí sa na espresso, doppio a ristretto. Pýtate sa, kde je piccolo? Odpoved’ znie, že taký názov neexistuje. Ako je to ale možné, keď si ho objednávate v kaviarniach? Je to len chyba Slovákov a Čechov. V taliančine znamená piccolo malý. Nazývajú tak ale len hudobný nástroj. Originálne sa tento názov kávy nazýva bud’ espresso alebo dvojité ristretto.

Ristretto znamená v preklade obmedzený. Pri objednaní dostanete rovnaké množtvo kávy, ako má espresso, akurát s polovičnou dávkou vody.

Doppio znamená v preklade dvojitý. To znamená, že dostanete dvojité množstvo kávy, presne tak, jako pri espresse a takisto s dvojitou dávkou vody.

 

Obľúbené espresso znamená expresný alebo jednoducho rýchly. Dnes je brané pre mnohých ako nevyhnutná súčasť každého dňa. Jednak pre lahodnú chuť a jednak pre povzbudzujúcu účinok.


Patent na rýchlu prípravu kávy vymysleli práve Taliani. Trvalo niekoľko desiatok rokov, kým vzniklo z toho to, čo je teraz. Vďačiť ale môžeme Angelovi Moriondovi, ktorý navrhol nový parný stroj pre okamžitú prípravu káv. V skorých začiatkoch 20. storočia Luigi Bezzera a Desider Pavoni vynaliezli stroj, ktorý nazývali "Ideale". Bol rýchlejší ako predošlý, no stále to nebolo celkom ono, pretože káva bola pripravovaná len pod tlakom do 2 barov. Po druhej svetovej vojne Achille Gaggia prišiel s nápadom, kde sa vyvíjal tlak vody až do 9 barov, čo uľahčilo dnešné životy mnohých baristov.